پژوهش های ایرانی. اسناد نام خلیج فارس میراثی کهن و جاودان

Mare de Persia -Sinus Persici- Persico mare- . Mare Persio-persian gulf

چرا تغیر نام خلیج فارس ضد وحدت در جهان اسلام و همچنین ضد منافع ملی ایران است

     
   

از ۱۶ مهر ماه ۱۳۸۱ تا ۲۷ مهر ۸۱ در  روزنامه همشهری سلسله گفتاری تحت عنوان خلیج ایرانی در خصوص خلیج فارس و جزایر سه گانه به چاپ رسید نظر به اهمیت موضوع با نویسنده این مقالات گفتگویی انجام دادیم که خلاصه آن از نظر می گذرد.
سوال: چه ضرورتی برای دفاع از نام خلیج فارس وجود دارد؟.
جواب : آن مقالات در واقع پاسخی به چند روزنامه عربی بود که تحت عنوان“ جزایر عربی اشغالی در خلیج عربی ” مطالبی سراسر کذب و غیر مستند نوشته بودند جواب ما این بود که برابر اسناد تاریخی ، حقوقی و به دلایل جغرافیایی ، انسانی ، قومی و زبانی هم جزایر و هم خلیج همیشه فارسی بوده و خواهند بود.
سوال: چه استدلالهایی برای اثبات این موضوع ارائه کردید. در مورد نام خلیج فارس خود اعراب بیشتر از همه استاد ، کتاب، نقشه و اسناد حقوقی دارند، همانطور که بسیاری از پژوهشگران ایرانی و خارجی آگاهند دریای پارس یا خلیج فارس از نادر نامهای باستانی و کهن است که در طول تاریخ درسراسر جهان درهمه زبانها و همه زمانها و با همه حکومتها و دولتها از آغاز امپراتوری پارسی گرفته تا سلطه اسکندر مقدونی و از دولت سلف صالح ( صدر اسلام) گرفته تا بنی امیه ، بنی عباس ، چنگیز خان و هلاکوخان تا سلطه پرتغالیها و انگلیسی ها بر خلیج فارس، همواره این نام با حوادث تلخ وشرین روزگارهای مختلف محفوظ و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است و تا سه دهه قبل بدلیل اصالت و مقبولیت جهانی خود در گذر زمان محفوظ مانده است. پژوهشگرانی که در خصوص نام خلیج فارس تحقیق نموده اند، متفق القول هستند که نام خلیج فارس در تمام قرون و 3000 سال گذشته نامی یگانه، بین المللی و بدون معارض بوده است و در کل جهان وخاورمیانه بر روی کمتر نامی در ادوار مختلف تاریخی چنین اتفاق و یگانگی در میان همه سیاحان، نویسندگان و مورخان وجود داشته است. وجود 3000 نقشه و حد اقل 300 کتاب تاریخی، ادبی و دینی متعلق به 250 نفر مورخان و سیاحان سرشناس کشورهای اسلامی، عرب، یونانی، رومی وuروپایی قرون گذشته که در توصیف خلیج فارس و نامگذاری آن بطور مستقیم و یا ضمنی توضیحاتی دارند دلیل این ادعا است.
ولی با این وجود امروزه در رسانه های گروهی دنیا این نام تحریف شده و بندرت خلیج فارس را بطور صحیح بکار می برند، و رسانه های گروهی عربی که بالغ بر 50 شبکه تلویزیونی 100 شبکه رادیویی و 200 روزنامه و مجله است نام جعلی بکار می برند و این ضربه بسیار بزرگی به منافع ملی ، حاکمیت ملی و هویت تاریخی ما است. و از جهت دیگر بین مردم ایران و اعراب جدایی و تفرقه ایجاد می کند و این هدفی است که استعمار با تغییر این نام تاریخی همواره به دنبال آن بوده است. و تا حدوی هم در این راه موفق بوده اند
سوال: چگونه تغیر یک نام می تواند ضربه بزرگی به منافع ملی و هویت تاریخی ما باشد.
برا ی پاسخگویی ساده تر به این سوال می توان با نقیض آن جواب داد یعنی اینکه چرا دشمنان ایران تلاش و هزینه می کنند تا این نام را تغیر دهند؟
هنگامیکه انگلیسی ها در سالهای 1820 تا 1850 بر اکثر جزایر خلیج فارس سلطه پیدا کردند صدر اعظم ایران اعتراض نامه ای برای دولت انگلیس فرستاد ومتذکر شد که همانطور که از اسم خلیج فارس پیدا است این خلیج در طول تاریخ با جزایر آن به ایران تعلق داشته است و انگلیس باید این جزایر را ترک کند، انگلیسی ها این استدلال را رد کردند ولی خودشان بلافاصله برای خنثی کردن این حربه، خلیج فارس را خلیج بریتانیا نامیدند اما هیچکس در دنیا این نام را نپذیرفت لذا این نام گذاری مضحک را رها کردند تا اینکه در جریان منازعه ملی شدن نفت و مصادره اموال انگلیس در ایران، کارگزاران بریتانیا در بحرین، خلیج فارس را خلیج عربی نامیدند و در سال 1957 کارگزار بریتانیا رودریک اون در کتاب خود بنام “حبابهای طلایی در خلیج عربی Golden bubble of Arabian Gulf نوشت:
” برای احترام به دوستان عرب( مستعمره های عربی) بهتر است خلیج فارس را خلیج عربی بنامیم. از طرف دیگر در همین سالها بود که برای اولین بار دولت ایران که از طرق مسالمت آمیز نا امید شده بود تصمیم گرفت جزایر سه گانه را از طرق نظامی از انگلیس باز پس گیرد دوستی شاه با اسرائیل و دشمنی شاه و جمال عبد الناصر و بروز مشکل اروند رود بین ایران و عراق باعث شد که به یکباره جهان عرب به دعوت دشمنان ایران نام خلیج فارس را مورد تهاجم گسترده ای قرار داده و از کتب درسی و رسانه های گروهی خود آنرا حذف و نام جعلی جایگزین آن نمودند.
و در 20 سال گذشته نیز امارات عربی که از دشمنان دوستنمای ایران است میلیاردها دلار برای حذف نام خلیج فارس از اطلسها، نقشه ها، کتب و رسانه های گروهی هزینه کرده است چرا چنین هزینه ای انجام می شود ؟ چرا برای تغیر نام دریای سرخ به نام تاریخی آن که خلیج عربی بوده است تلاش نمی شود.!! شیخ شارجه و راس الخیمه بیهوده فکر می کنند که با تغیر نام خلیج فارس می توانند نسبت به جزایر سه گانه ادعای مالکیت نمایند. البته بدیهی است که نامهای تاریخی دارای بار حقوقی، سیاسی، فرهنگی علمی ،ارزشی، هنری، ادبی ،اجتماعی هستند و به دلیل وجود نهفته همین بارهای ارزشی و حقوقی است که نامهای باستانی مورد توجه جهانیان قرار دارند. خلیج فارس جزء معدود نامهایی است که بدلیل 3000 سال قدمت تاریخی خود هویت باستانی ایرانی ها ، امپراتوری فدرال پارس و تمدن خاورمیانه را به همراه دارد. به این دلیل است که پاسداری از نام های تاریخی همچون خلیج فارس، دفاع از حاکمیت، ریشه ها و میراث باستانی و میراث تاریخی و میراث بشریت محسوب می شود. بنابراین تخریب نامی که در طول سه هزار سال گذشته در تمام زبانهای دنیا و در بیش از 3000 نقشه ، کتاب و لوح تاریخی نزد همه اقوام دنیا مورد استفاده بوده و ثبت شده است تخریب اینچنین نام باستانی وکهنی در درجه اول توهین به پارسها و یا ایرانی ها است و از سوی دیگر توهین به جامعه بشری است. بنابر این به سادگی نباید از این توطئه استعماری و اماراتی گذشت وظیفه غیرتمندان ایرانی است که مخاطب داخلی و خارجی را نسبت به این توطئه آگاه کنند.
متاسفانه در جهان خارج نام خلیج فارس علی رغم اهمیت آن برخلاف نام تاریخی اسکندریه ناشناخته است و کمتر کسانی هستند که در مورد سابقه تاریخی و وجه تسمیه این نام مطلبی بدانند. بویژه نسل جدید در کشورهای عربی تصور می کنند از نظر تاریخی خلیج فارس بنام آنها نامیده می شده است ! وآنها نه تنها خود را غاصب و متجاوز به این نام نمی دانند بلکه نام جعلی که اختراع استعمار است را سعی دارند بر ما و جهانیان تحمیل کنند، بعضی مخاطبان خارجی در این مورد بی اطلاع هستند و بعضی نیز مغرضانه خود را به بی اطلاعی می زنند از جمله آنها شبکه خبرپراکنی بی بی سی لندن است. ما نیز کوتاهی های زیادی کرده ایم چرا ما تاکنون برای مخاطب خارجی هیچ جزوه و کتابی توزیع نکرده ایم و چرا در مقابل دهها نام بلوار و خیابان که اخیراً در کشورهای عربی به نام خلیج عربی نام گذاری و تبلیغ میشوند در تمام ایران حتی یک تابلو بنام دریای پارس و یا پرشن گلف نداریم و چرا مقامات ما در مقابل توطئه استعماری تغیر این نام سکوت کرده اند.این در حالی است که اهمیت حفظ این نام کهن و تاریخی کمتر از حفظ جزایر سه گانه نیست و با آن پیوند نزدیکی دارد.
سوال: شما از وجود 300 نویسنده وکتاب تاریخی نام بردید، سیاحان و مورخان قرون گذشته راجع به وجه تسمیه خلیج فارس چه گفته اند.
این مورخان همگی در کتب خود عبارتهای ذیل را در تاکید بر علت نام گذاری خلیج فارس به این نام ارائه نموده اند:
“این دریا که از سند و کرمان تا فارس ادامه دارد و به جناوبه، مهروبان، سیراف و عبادان( آبادان) ختم می شود، در میان همه سرزمینها با نام فارس خوانده می شود زیرا مملکت فارس از همه کشورها آبادتر، پیشرفته تر بوده و پادشاهان آن همه کرانه های دور و نزدیک این دریا را تحت کنترل خود دارند. به روزگار گذشته پادشاهان پارس بزرگتر و قویتر بوده اند و هم در این روزگار مردمان پارس بر همه کرانه های این دریا مستولی اند”.
این عبارتها در دهها کتاب تاریخی وجود دارد. برای نمونه می توان در صفحه 30 البلدان ابن فقیه و صفحات 5 ، 35 و 109 کتاب مسالک و ممالک استخری و ص 941 صوره الارض ابن حوقل مشاهده نمود که با مختصر تغییر عینا نقل کردیم. قبل از مسلمانان یونانی و از جمله نیارخوس سردار اسکندر نیز همین تعبیر ها را در مورد خلیج فارس بکار برده اند.
سوال :اینکه در دو دهه گذشته بخاطر تعصبات قومی و منافع سیاسی مغرضانه و یا توسعه طلبی و یا با توطئه استعمار و عوامل منطقه ای آن کسانی در صدد تخریب و جعل این نام هستند امری غیر منطقی، استعمارگرایانه و جاهلانه است، چگونه صاحبان قلم و اندیشه و یا مسئولین می توانند مانع اینکونه اقدامات تخریبی و ضد فرهنگی علیه میراث تاریخی ما شوند.
پاسخ : در داخل کشور کارهایی شده ولی تاثیر گذارنبوده اند چاپ کتاب و اطلس به تنهایی بویژه اگر فارسی باشد دردی را دوا نمی کند در حالیکه نام گذاری چند بزرگراه،پارک، شبکه تلویزیونی و دانشگاه به نام خلیج فارس و پرشن گلف و نام گذاری یک. روز مهم تاریخی بنام روز خلیج فارس مثلا روز ملی شدن نفت و یا روز خروج پرتغالی ها یا انگلیسی ها از خلیج فارس و چاپ تمبر های جهانی تاثیر بسیار بیشتری از نوشتن کتاب دارد در کشورهای عربی نام گذاری خیابانها و بلوارهایی بنام خلیج عربی و یا جزایر سه گانه ایرانی تاثیرات بسیار زیادی علیه ایران داشته است حتی رسانه های گروهی کشورهای دوست ایران مانند لبنان و سوریه نیز این نام جعلی را برای خلیج فارس بکار می برند این در حالی است که گمان نمی کنم مسئولین ما حتی در حد گلایه نیز به انها تذکر داده باشند.
البته در کشورهای خارجی مردم و موسسات برای اینگونه کارها منتظر دولتمردان نمی شوند مردم انجمن هایی را برای دفاع تشکیل می دهند و اهداف خود را پیش می برند مثلا مشابه این موضوع در خصوص نام دریای ژاپن وجود دارد چندین انجمن و سازمان غیر دولتی در کره دست بکار شده اند تا نام دریای ژاپن را به نام تاریخی آن“دریای شرق” برگردانندو بسیار هم موفق بوده اند ولی ما برای مخاطب خارجی هیچ کاری نکرده ایم به هر حال این وظیفه تک تک ایرانیان بویژه موسسات جغرافیایی است که در داخل وخارج دوستانه به موسسات نقشه نگاری و رسانه های گروهی که این نام تاریخی را جعل می کنند نامه و ایمیل بفرستند و اعتراض کنند و آنها را از این توطئه که علیه ملت ایران در جریان است مطلع نمایند. وزارت کشور نیز می تواند از طریق نام گذاری خیابانها و میادین فرهنگ سازی کند سایر سازمانها و ارگانها هر کدام بنوعی می توانند گامهایی بردارند.
محمد عجم ۳۰/۷/۱۳۸۱