اولین سال جشنواره خلیج فارس

قرار بود

قرار بود در دفاع از هویت فرهنگی میراث خلیج فارس لایحه ای تدوین شود پس چی شد؟

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی از نمایندگان مجلس خواستار شد: اختصاص ردیف اعتباری خاص برای جشنواره خلیج فارس حسینی گفت:‌ برای گسترش هر چه بیشتر جشنواره فرهنگی و هنری خلیج فارس و برگزاری آن در خارج از کشور ردیف اعتباری خاص را باید در نظربگیرند. به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران حاضر در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز 29 فروردین در نشست خبری نخستین جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس سیدمحمدحسینی، وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی در خصوص این جشنواره گفت: پیشنهاد برگزاری جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس در اسفند ماه سال 88 طی سفرهای استانی به هرمزگان از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد مطرح در 20 اسفند 88 تصویب رسید.
وی  ادامه داد: امسال در سال 90 این جشنواره در گام نخست در حد قابل قبولی ظاهر شده است و با توجه به برگزاری نخستین آن، توانایی برابری در سطح جشنواره فرهنگی وهنری در مراسم اصلی این جشنواره در بندرعباس خواهیم بود.
وزیر ارشاد در خصوص هماهنگی های انجام شده در جهت برگزاری این جشنواره خاطر نشان کرد: صیانت از هویت فرهنگی و تاریخی خلیج فارس از وظیفه اصلی خود  می دانیم و براساس همین هماهنگی های انجام گرفته با استانداری هرمزگان معاون سیاسی امنیتی این استان و هم چنین همایون امیرزاده مدیر کل وزارت فرهنگ و ارشاد استان هرمزگان برای برگزاری این جشنواره صورت پذیرفته است.
وی درباره وظیفه هر استان در مورد برگزاری جشنواره اظهار داشت: استان خراسان شمالی بخش پژوهش، استان خراسان رضوی بخش هنرهای تجسمی، استان سیستان و بلوچستان برگزاری جشنواره موسیقی حماسی خلیج فارس، استان یزد برگزاری نمایشگاه عکس کویر تا خلیج فارس را به عهده گرفتند.
وی ادامه داد:‌ همچنین استان خوزستان، شعر خلیج فارس، هرمزگان علاوه بر فعالیت ها متنوع در تئاتر ساحلی، گلستان آواهای محلی خلیج فارس، لرستان بخش داستان نویسی خلیج فارس و بوشهر نیز بخش عکس استان خلیج فارس را به عنوان محورهای اصلی فعالیت عهده دار شده اند و امیدواریم در جشنواره ی بعدی همه استان ها در برگزاری این جشنواره مسئولیتی را بر عهده داشته باشند.
حسینی در  خصوص شورای سیاستگذاری جشنواره خاطر نشان کرد: این شورا امروز با حضور خود استانداری، سازمان صداو سیما، میراث فرهنگی و مدیران منطقه فعالیت هایی را که در آینده باید انجام گیرد را مرور کردند و معاون فرهنگی وزارت  ارشاد و خانه کتاب نیز فعالیت هایی را در زمینه کتاب های نوشته شده در مورد خلیج فارس انجام داده اند.
وی ادامه داد: معاونت هنری اجرای برنامه های موسیقی خلیج فارس را بر عهده دارند و در این جشنواره به مطبوعات و نشریات محلی که به موضوع خلیج فارس بهاداده اند، توجه خواهد شد که امیدواریم د رسال آینده این موضوع در سطح کشور رخ دهد و امسال نیز رونمایی از فرش نقشه خلیج فارس در این جشنواره صورت می پذیرد.
وزیر ارشاد درباره ارتباط جشنواره فیلم کیش با جشنواره فرهنگی و هنری خلیج فارس خاطر نشان کرد: این دو جشنواره به نوعی به هم ارتباط دارد و با حمایت های وزارت ارشاد مستندهای کوتاه و داستانی و فیلم های سینمایی با محوریت موضوع خلیج فارس وهم چنین فیلم های 262 ثانیه ای با موضوع مناطق آزاد در جشنواره کیش حضور دارد و در سال های آینده نیز این جهت گیری ها به سمت خلیج فارس در جشنواره بین المللی کیش بیشتر می شود.
درادامه همایون امیرزاد، دبیر جشنواره فرهنگی و هنری خلیج فارس خاطر نشان کرد: مجموعه ای از 13 فعالیت موضوعی درباره خلیج فارس شکل گرفته است و از برگزیدگان این جشنواره اردیبهشت ماه روز اختتامیه این جشنواره تقدیر و تجلیل صورت می پذیرد.
امیرزاد ادامه داد: آثار رسیده به جشنواره خلیج فارس بسیار امید بخش بوده است و پیش از 8 هزار اثر متعلق به 5 هزار وششصد هنرمند مطرح شده است.
وی ادامه داد: نمایشگاه عکس های زیر آب خلیج فاس نیز به دست سیدمحمدحسینی وزیر ارشاد برای نخستین بار افتتاح شده و از 3 کتاب رونمایی و از 17 شخصیت تأثیر گذار تجلیل می شود همچنین باهمکاری بنیاد رودکی در نخستین قدم بین المللی 9 نقاش از کشورهای اسلواکی، مجارستان، ایتالیا، فرانسه و سویس با 9 نفر از نقاشان داخلی مسیر از پرسپولیس تا خلیج فارس هر کدام 3 تابلو خلق کرده اند.
دبیر جشنواره فرهنگی و هنری خلیج فارس خاطر نشان کرد: 54 اثر مشترک نقاشی که سه روز در بندرعباس و پنج روز در تالار وحدت به نمایش گذاشته شده در مراسم پایانی به معرض دید عموم در خواهد آمد و برای روز آزادسازی به صورت نمادین پرچم جمهوری اسلامی را در قلعه پرتغالی به احتزاز درخواهیم آورد و هم  چنین با 7 نوع خاک رنگی هرمزگان بزرگترین فرش خاکی دنیا را به نمایش می  گذاریم

/ 0 نظر / 7 بازدید