رفراندوم انگلیسی در فالکلند در نزدیکی آرژانتین

انگلستان دو جزیره بزرگ با ذخایر عظیم  را در آنسوی دنیا با رفراندوم  به خود ملحق کرد.

اما انگلستان راجع به جزیره ابوموسی که در امتداد آبهای ساحلی ایران است نظر دیگری دارد.

ساکنان این جزیره ۲۹۰۰ نفر هستند که از این میان ۱۶۲۷ نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

این جزیره که در نزدیکی خاک آرژانتین است، سال‌ها محل مناقشه دو کشور بوده است.

سی سال پیش بریتانیا و آرژانتین بر سر مالکیت این جزیره جنگ کردند و به تازگی با بالا گرفتن ادعای آرژانتین برای مالکیت این جزیره، همه‌پرسی انجام شد.

از میان ۱۵۱۷ رای اخذ شده در دو روز همه پرسی، تنها سه نفر به بیرون آمدن از قلمرو بریتانیا رای دادند.

این جزیره  شاید حدود بیشتر از  دو هزار کیلومتر از بریتانیا دور بوده  و در ادامه آبهای ساحل و نزدیکی خاک آرژانتین است، 

سی سال پیش بریتانیا و آرژانتین بر سر مالکیت این جزیره جنگ کردند و به تازگی با بالا گرفتن ادعای آرژانتین برای مالکیت این جزیره، همه‌پرسی انجام شد.

دیک ساول، یکی از اعضای مجلس قانون‌گذاری فالکلند، این همه‌پرسی را شگفت‌انگیز توصیف کرد. او گفت که نتایج این همه‌پرسی پیامی صریح به جهان می فرستد که "نشان می دهد ما حق تعیین تکلیف خودمان را داریم."

او همچنین گفت که پیام این همه‌پرسی این است که فالکلند هیچ گاه به آرژانتین تعلق نخواهد داشت.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، درباره این همه‌پرسی چنین اظهار نظر کرد: "همه کشورها باید نتیجه این نظرسنجی را بپذیرند و ساکنان جزیره فالکلند را حمایت کنند که خانه خود و اقتصادشان را بسازند. من برایشان در این زمینه آرزوی موفقیت می‌کنم."

پیش از برگزاری همه‌پرسی، کریستینا فرناندز دکرچنر، رئیس جمهوری آرژانتین گفته بود که آرزوهای ساکنان جزیره نمی تواند حل کننده اختلاف نظر بر سر یک قلمرو باشد.

آرژانتینی ها این جزیره را "لس مالویناس" می خوانند و آن را جزیی از قلمروی خود به شمار می آورند.

آرژانتین از کشورهای آمریکای لاتین خواسته بود در امر این همه‌پرسی مشارکتی نکنند. اما نمایندگانی از مکزیک و شیلی همراه با نمایندگانی از کشورهای دیگر جهان بر همه‌پرسی نظارت کردند.

در دوم آوریل سال ۱۹۸۲ آرژانتین به این جزیره و قلمروهای دیگر بریتانیا حمله کرد.

حمله آنها به جنگی دو ماهه بین بریتانیا و آرژانتین منجر شد که در طی آن، ۲۵۵ سرباز بریتانیایی، ۶۵۰ سرباز آرژانتینی و سه نفر از غیرنظامیان فالکلند کشته شدند.

فالکلند جزیره ای در ۴۸۰ کیلومتری خاک آرژانتین است. فاصله این جزیره با خاک بریتانیا ۱۳ هزار کیلومتر است.

آرژانتین می‌گوید این جزایر را ماژلان با ناوگان اسپانیا کشف کرده و از ۱۷۶۷ یک فرماندار اسپانیایی که به بوئنوس آیرس گزارش می‌داده بر این جزایر حکم رانده است. آرژانتین می گوید حق حاکمیت بر این جزایر را از پادشاهی اسپانیا به ارث برده است

بریتانیا می‌گوید اسپانیایی‌ها حق حاکمیت جزیره را در ۱۷۶۵ به آنها واگذار کرده اند و از آن زمان تا به حال این جزایر تحت حاکمیت بریتانیا بوده است.

/ 0 نظر / 119 بازدید