آثار فارسی هند

 

سکه های جهانگیر شاه هندوستان

 

خط فارسی در هند

 

سندی از هزینه های آستانقدس رضوی برای هندوانه شب چله (یلدا)

 

 

 

 

یکی از عجایب تاریخ این است که حکومت تیموریان در هند را حکومت مغولان می نامند .

خود تیمور در سمرقند بدنیا آمده زبان او فارسی تاجیکی بوده مانند همه ساکنان بلخ و بخارا و سمرقند که مرکز ادبیات فارسی آن دوره بوده است تازه قیافه او هم ایرانی است چگونه او را مغولی می دانند بنده که نتوانستم این راز را بگشایم .

 

تیمور این جنگجوی سمرقندی  که در سال ۱۳۳۶ میلادی، در نزدیکی سمرقند در ازبکستان امروزی به‌دنیا آمد، از برخی جهات شاه مقدونی و جنگجوی مغول را تحت‌الشعاع خود قرار داد. زبان مادری او تاجیکی / فارسی بود او یکی از بزرگترین امپراتوری های جهان را بنیاد گذاشت. و زبان فارسی را به هند و عثمانی برد.

روی گونزالس کلاویخو، سفیر اسپانیا که در سال ۱۴۰۴ میلادی به سمرقند رفت، ثبت کرده است که در درگیری تیمور با گروه بزرگی از سواران سیستانی که عده زیادی از سربازان او را کشتند،"آنها خود او را هم از اسب انداختند و پای راستش را زخمی کردند. او بر اثر این جراحت، تا پایان عمر لنگ می‌زد؛ دست راستش هم مجروح شده بود و انگشت کوچک و انگشت کناری آن را از دست داده بود."

 

 

/ 2 نظر / 8 بازدید
پویا

سلام خوبی وبلاگ خیلی جالبی داری مطلبش رو خوندم عالی بود بازم میام بقیش رو میخونم لطفا به منم سر بزن و اگه دلت خواست تو سایتم عضو شو نظر یادت نره راستی اگه خواستی تبادل لینک کنیم منو با نام دیجی تفریح و آدرس dj-tafrih.ir لینک کن بعد بیا تو نظرات خبر بده تا منم لینکت کنم فردا باز هم میام سر بزنم شما هم بیا مرسی

Fatemeh

سلام خسته نباشید من دارم درباره ی خط و زبان تیمور لنگ تحقیق می کنم می خواستم منبع بخش اول نوشته هاتون رو بدونم با سپاس