دادگاه داوری میان هند و پاکستان رودخانه کیشانگان+ دعوای ایتالیا و هند حقوق دریا

 

ICA upholds India’s right on Kishanganga

New Delhi, February 18
The International Court of Arbitration (ICA) at The Hague. hydroelectric project (KHEP).

دیوان به هند حق داد که رودخانه را برای ساختن سد و نیروگاه برقی منحرف کند.

پاکستان به ساختن سد بر روی رودخانه نیلوم - کیشان اعتراض داشت.

.قرارداد آب هندوس  پیشتر  1960 بین دو کشور امضا شده است.

===========================.

دعوا بر سر کشته شدن دو نفر در دریا  .

ایتالیا- : دو هندی در آبهای آزاد کشته شدند.

هند : دو هندی در آبهای ساحلی هند کشته شدند قاتل باید در هند محاکمه شود.

هند: اگر قاتل به هند بر نگردد سفیر ایتالیا اخراج می شود.

هند: قراردادهای اقتصادی نظامی با ایتالیا لغو می شود

وزارت خارجه ایتالیا  گفت که دو تفنگدار ایتالیایی که در هند به اتهام قتل دو ماهیگیر هندی تحت محاکمه هستند و دیوان عالی هند به آنان اجازه داده بود که به ایتالیا برای شرکت در انتخابات اخیر این کشور بروند اکنون به هند باز نخواهند گشت. به تفنگداران ایتالیایی بنام های ماسیملیانو لاتور و سالواتور گیرون که به قتل دو ماهیگیر در آب های کرالا در فوریه سال گذشته متهم می باشند اجازه داده شد که برای مدت چهار هفته به ایتالیا برای شرکت در انتخابات ماه گذشته این کشور بروند. آنان همچنین کریسمس را بعد از موافقت یک دادگاه کرالا با الحاق آنان به اعضای خانواده خود برای برگزاری این جشن به شرط بازگشت آنان به هند تا 10 ژانویه سپری کردند. آنان به قول خود عمل کرده و قبل از این تاریخ به هند بازگشتند.  اما 

وزارت خارجه ایتالیا گفت که هند به درخواست های ایتالیا برای حل این موضوع از یک روش دیپلماتیک پاسخ نداده است و اکنون یک مناقشه رسمی بین این دو کشور بر سر مقررات کنوانسیون سازمان ملل در مورد قانون/ حقوق  دریاها وجود دارد. در بیانیه ای گفته شده است: ایتالیا به دولت هند اطلاع داده است که این تفنگداران، با توجه به آغاز رسمی یک مناقشه بین المللی بین این دو کشور، در پایان مرخصی خود به هند باز نخواهند گشت. 

دادگاه عالی هند پس از دریافت ضمانت معتبر، دو بار به سفارت ایتالیا اجازه داد نظامیان ایتالیایی متهم به قتل دو ماهیگیر هندی در سواحل کرلا واقع در جنوب هند، به مدت چهار هفته به ایتالیا بروند تا در تعطیلات سال نو و انتخابات ماه گذشته این کشور شرکت کنند و پس از آن برای محاکمه به هند بازگردند اما این متهمان هنوز به هند باز نگشته اند.

دولت هند این گزینه را در مقابل ایتالیا گذاشته بود که در صورت محکوم شدن این افراد، از طریق اینترپل به آنها اجازه دهد مدت محکومیت خود را در ایتالیا بگذرانند.

گزینه دیگر این مساله، بررسی این پرونده در دادگاه کیفری بین المللی بود اما هند تمایل نداشت که پای طرف سومی به این پرونده باز شود.

وزارت امور خارجه هند اواخر وقت اداری روز دوشنبه نامه ای از سفارت ایتالیا دریافت کرد که در آن آمده بود مناقشه میان دو کشور باید براساس کنوانسیون سال 1992سازمان ملل متحد درباره قوانین دریاها و مقررات عمومی قوانین بین الملل حل شود.

ایتالیا از دولت هند خواسته بود که دیدار دیپلماتیکی برای رسیدن به راه حلی در این خصوص درنظر گرفته شود. پیش از این نیز درتاریخ شش مارس 2013 از سوی ایتالیا چنین درخواستی عنوان شده بود.

وزارت امور خارجه هند اعلام کرده که در حال بررسی این درخواست است.

سفیر ایتالیا روز گذشته (سه شنبه) به وزارت امور خارجه هند فراخوانده شد تا اعتراض شدید دولت هند نسبت به بازگردانده نشدن این نظامیان به وی ابلاغ شود.

رانجان ماتهای قائم مقام وزارت امور خارجه هند که دانیل مانسینی را به دفترش فراخواند، به خبرنگاران گفت: من به سفیر ایتالیا گفتم که موضع دولت ایتالیا در قبال این ملوان ها برای ما قابل قبول نیست و قرار شد که او این مطالب را به مقام های رم منتقل کند.

دراین حال نخست وزیر هند نیز روز گذشته در پی اعلام ایتالیا مبنی بر حضور نیافتن دو تفنگدار دریایی این کشور برای محاکمه به اتهام قتل دو ماهیگیر هندی، این اقدام دولت رم را غیرقابل پذیرش خواند و به شدت از آن انتقاد کرد. 

مانموهان سینگ اعلام کرد که این مساله را با ایتالیا به طور جدی مطرح خواهد کرد.

این اظهارات نخست وزیرهند پس از آن اعلام شد که وزیرامور خارجه ایتالیا گفت، ماسیمیلیانو لاتور و سالواتور گیرون (ملوانان متهم به قتل دو هندی) به هند باز نخواهند گشت.

این در حالی است که اجازه خروج صادر شده برای آنها در پایان ماه جاری میلادی تمام می شود.

این دو تفنگدار ایتالیایی گفته اند که ماهیگیران هندی را با دزدان دریایی اشتباه گرفته بودند.

به هرحال موضوع دو تفنگدار ایتالیایی به عنوان یک مساله قضایی به چالشی دیپلماتیک در هند و ایتالیا تبدیل شده است که تاکنون وزاری خارجه، دفاع و مقامات عالیرتبه ایتالیا سال گذشته برای دیدن این دو و حل اختلاف فیمابین به هند سفر کرده اند.

/ 0 نظر / 87 بازدید