راست و دروغ های تمدن مصر

به عنوان کسی که مطالعات زیادی در مورد تمدن مصر و ایران دارد باید بگویم هزاران کتاب تاریخی، افسانه ای، رمان ، داستان ، فیلم تخیلی و مستند به زبانهای مختلف در مورد مصر نوشته شده است بر خلاف تمدن ایرانی که در داخل و خارج تقریبا مورد غفلت واقع شده است در مورد آثار باستانی مصر دروغ های بسیار بزرگی هم وجود دارد این دروغهای افسانه ای به جذابیت و جذب گردشگر آثار باستانی مصر افزوده است یکی از این دروغها این است که سنگهای اهرام سه گانه مصر از منطقه سودان فعلی آمده است در حالیکه سنگهای اهرام سه گانه همه از معدن سنگی در فاصله کمتر از یک کیلومتری اهرام آمده است و هنوز بقایای این معدن وجود دارد. 

محل حفاری و کشف کارخانه آبجوسازی در جنوب مصر در ابیدوس

مخازن سفالی کشف‌شده در حفاری‌ها که نشان از نخستین کارخانه آبجوسازی در مصر دارند

 هزاران کتاب تاریخی؛ افسانه ای؛ رمان؛ داستان؛ فیلم و مستند به زبانهای مختلف در مورد مصر نوشته شده است که بسیاری اغراق آمیز هستند؛ برخلاف تمدن ایرانی که تقریبا در داخل و خارج مورد غفلت واقع شده است . 

تصویر اول : ادعای پر سر و صدای اخیر کشف اولین کارخانه آبجوسازی از سوی یک تیم باستان‌شناسی از دانشگاه نیویورک و پرینستون که مقام مصری مدعی شده که ۴۰ حوض سفالین در دو ردیف قرار گرفته و 5 هزار سال قبل برای تهیه آبجو، غلات و آب گرم در آن مخلوط می‌شده است!. در حالیکه هنوز آزمایشات لازم روی مواد رسوبی داخل ظرفها صورت نگرفته چنین ادعایی غیر علمی است.

بدبوترین جاذبه توریستی در جهان

اما تصویر دوم را گذاشتم برای مقایسه حوضچه های دباغی پوست و رنگرزی شهر فاس مراکش با تصویر خمره های دهانه گشاد کشف شده مصری که شباهت زیادی به رنگرزی و دباغ خانه های ایرانی قدیمی دارد که نمونه مراکشی آن هنوز فعال هست تصویر بالا .  آن خمره های سفالی به احتمال زیاد خمره های رنگرزی هستند و نه آبجو سازی زیرا آبجو در 5 هزار سال قبل رایج نبوده و یا کاربرد و مقدار مصرف آن هم به اندازه امروز نبوده است. در قدیم بیشتر شراب مصرف داشته و البته آنهم برای مصارف دارویی و مراسم مقدس و فقط برای طبقات خاص و هرگز مصرف انبوه نداشته اند.

در کنار هر دباغ خانه یا پوستین خانه خمرهایی برای آبشخور و خوراک چهار پایان از جمله اسب وجود داشته و اسطبل در کنار رنگز خانه ها بوده است. شکل این خمرها نشان می دهد که کارایی برای تخمیر نداشته اند کوزه های تخمیر دهانه های بسیار باریک داشتند و سر آنها را با گل سفالگری محکم می پوشاندند. 

در مورد آثار باستانی مصر دروغ های بسیار بزرگی وجود دارد این دروغهای افسانه ای به جذابیت آثار باستانی مصر افزوده است یکی از این دروغها این است که سنگهای اهرام سه گانه از جنوب مصر و منطقه سودان فعلی آمده است و نوشته اند بسیاری اعتقاد دارند این اهرام به دست انسان ها ساخته نشده است و ردپای موجوداتی دیگر در ساخت آنها به چشم می خورد. طرفداران این نظریه ادعا می کنند که تا شعاع ۳۰۰ کیلومتری هرم ها هیچ کوه و یا منطقه ای که سنگ هایش هم جنس سنگ های بکار رفته در اهرام باشد، وجود ندارد. نظر آنها این است که حمل این سنگ ها باید از طریق تکنولوژی برتر صورت گرفته باشد و در این جا فکر موجودات فضایی به میان می آید .ادعا شده که در برخی از کتیبه ها نیز تصاویری از سفینه ها و موجوداتی عجیب به چشم می خورد که در حال انجام فعالیت هایی در اطراف هرم ها هستند!!

. اماعکس بالا سوار بر اسب را که مشاهده می کنید این نگارنده است حدود 20 سال قبل پس از مشاهده داخل اهرام و قبر فرعون با پرداخت 100 دلار با اسب از منطقه پیرامونی اهرام بازدید کردم در کمال تعجب در فاصله 700 تا 900 متری اهرام کوهی را مشاهده کردم که دهها قطعه بلوک سنگ اهرام در آنجا آماده حمل به حال خود رها شده بود بشکل ماهرانه ای این کوه را Parssea.org

را کنده بودند و تقریبا بعدها صد درصد مطمئن شدم که تمام سنگهای اهرام از همین کوه کنده شده این کوه تقریبا حالت تپه مانند دارد و ارتفاع آن شاید به 500 متر برسد چیزی شبیه دیواره نقش رستم در شیراز بود که سنگهای آن را بریده بودند بشکل بلوک و آنها را با طناب کشیده اند آنجا حالت رملی دارد و مسطح است و کشیدن آنها تا اهرام کار بسیار عجیبی نبوده است. شکل و نوع سنگها صد درصد یکی است اما مصری ها که خود می دانند این کوه معدن سنگهای اهرام است هیچگاه آن را علنی نمی کنند و مطلبی را جع به سنگها نمی نویسند و اجازه می دهند راجع به سنگها افسانه بافی شود. البته باید بگویم که سنگهای قبر فرعونها با سنگهای خود اهرام متفاوت است و تابوتهای سنگی به احتمال زیاد از جاهای دیگر آورده شده است. اما در مورد سنگهای آهکی اهرام سه گانه هیچ تردیدی ندارم که از فاصله کمتر از یک کیلومتری اهرام آورده شده است. همانطور که در هرم بزرگ مشاهده می کنید بالای هرم با نوعی ملاط آهکی سفید پوشیده شده و از دور کوهی را مجسم می کند که بر قله آن برف نشته است مانند کوه فوجی یا کوه دماوند یا قله هیمالیا. راز این بخش هنوز اشکار نشده ولی به گمان من مرتبط به کوه مقدس است . کوهی وجود داشته که حداقل در بخشی از سال قله یا کله آن سفید پوش بوده است. مجموعه سه‌گانه اهرام مصر 


https://fa.wikipedia.org/wiki/مجموعه_اهرام_جیزه

دکتر محمد عجم

/ 0 نظر / 24 بازدید