نشست خلیج فارس

باحضور محمد عجم/ "نام خلیج فارس در منابع تاریخی" بررسی می‌شود نشست علمی "بررسی نام خلیج فارس در منابع و نقشه‌های تاریخی و اسناد بین‌المللی" چهارشنبه 8 اردیبهشت در پژوهشگاه فرهنگ، ‌هنر و ارتباطات برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این نشست که به مناسبت روز ملی خلیج فارس و از سوی گروه مسائل فرهنگی بین‌الملل پژوهشگاه ارتباطات میان فرهنگی برپا می‌شود محمد عجم از محققان تاریخ خلیج فارس در موضوع نام این خلیج در کتابها،‌ نقشه‌های تاریخی جهان و اسناد حقوقی بین‌الملل سخنرانی خواهد کرد.

"خلیج فارس" یا "دریای پارس" آبراهی است که در امتداد دریای عمان و در میان ایران و شبه جزیره‌ عربستان قرار دارد. مساحت آن 233 هزار کیلومتر مربع است و پس از خلیج مکزیک و خلیج هودسن سومین خلیج بزرگ جهان به حساب می‌آید.

خلیج فارس از شرق از طریق تنگه هرمز و دریای عمان به اقیانوس هند و دریای عرب راه دارد و از غرب به دلتای‌ رودخانه‌ اروندرود که حاصل پیوند دو رودخانه دجله و فرات و پیوستن رود کارون به آن است ختم می‌شود.

کشورهای ایران، عمان، عراق، عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر و بحرین در کناره خلیج فارس هستند وبه سبب وجود منابع سرشار نفت و گاز در خلیج فارس و سواحل آن این آبراهه در سطح بین‌المللی، منطقه‌ای مهم و راهبردی به‌شمار می‌آید.

در سالهای اخیر و به ویژه از دهه شصت میلادی به این سو نام جعلی "خلیج عربی" در برخی منابع به جای نام واقعی آن به‌کار رفته که این امر خشم ایرانیان سراسر جهان را برانگیخته است.

نشست "بررسی نام خلیج فارس در منابع و نقشه‌های تاریخی و اسناد بین‌المللی" از ساعت 10 تا 12 در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به نشانی خیابان ولیعصر(عج)، پایین‌تر از میدان ولیعصر(عج)،‌ خیابان دمشق، شماره 9 برگزار می‌شود.

/ 0 نظر / 7 بازدید