دبی و دهها کلان شهر به زیر آب خواهد رقت

 

روز جهانی محیط زیست. دهها کلان شهر به زیر آب خواهد رفت

۱۶ خرداد ۱۳۹۲

 

کدخبر : ۸۰۶۸۷۶۵۴(۳۳۵۴۵۸۱) تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۳/۱۸        
 
ایرنا دهلی نو -
معاون دانشگاه فنی لکنو در مرکز ایالت اوتارپرداش هند درهمایش محیط زیست دردهلی نو گفت : جمهوری اسلامی ایران کشوری پیشرفته و مترقی درتمامی زمینه ها است .
 
به گزارش ایرنا، پرفسور ‘کاندال  ’ دراین همایش با اشاره به سفر اخیر خود به ایران اظهار داشت: چند ماه قبل برای جشنواره خوارزمی به ایران رفتم و از پیشرفت ها و توسعه این کشور ،شگفت زده شدم . 

وی گفت : بر خلاف تصور ،ایران کشوری پیشرفته و مترقی است و زنان در تمامی عرصه های اجتماعی حضور فعال دارند. وی همچنین گفت : تهران یکی از زیباترین و تمیز ترین شهرهای دنیا است. وی گفت : مردم ایران بسیار با فرهنگ و مترقی هستند. 
وی دراین همایش با بررسی عدم استفاده بهینه از آبهای شیرین و بویژه کاربرد غیر علمی آن در کشت و کار سنتی ،گفت باید توجه کنیم که فقط دو درصد آبهای جهان قابل شرب است و باید درمصرف صحیح از آب شرب اهتمام شود. مدیرکل مرکز اطلاعات سازمان ملل و روسای تعدادی از دانشگاههای ایالتی و تعدادی از اساتید دانشگاههای مختلف هند نیز جزو سخنرانان بودند
دکتر محمد عجم سخنران ایرانی این همایش نیز

با اشاره به تنوع اقلیمی ایران و انقراض بعضی گونه های حیات وحش گفت: به مدد اطلاع رسانی ،آموزش ها و فعالیت های طرفداران محیط زیست، اکنون فرهنگ توجه به محیط زیست و جلوگیری از تخریب ها و حمایت از گونه های در معرض انقراض در حد مطلوبی در ایران افزایش یافته است 
وی همچنین به آسیب های زیست محیطی ناشی از وقوع جنگ های خلیج فارس بخصوص جنگ کویت بر محیط زیست منطقه خلیج فارس و ایران اشاره کرد و گفت :آلودگی ناشی از سوختن دهها حلقه چاه نفت آنچنان محیط زیست و پوشش گیاهی را تخریب کرده که اکنون پدیده ای بنام ریزگردهای عربی از صحرای میان عراق – کویت و عربستان ریشه می گیرد . persian gulf 1war
این محقق ایرانی افزود: پدیده ریزگردها برخی ایام ،نیمی از جغرافیای انسانی ایران را در برمی گیرد وحتی این پدیده در بعضی روزها به شهر تهران نفوذ می کند و ضمن ترکیب با گاز و آلودگی های صنعتی و شهری ،وضعیت خطرناکی را برای موجودات زنده بخصوص پرندگان بوجود می آورد. 
گفتنی است دراین همایش مسوولان و دست اندرکاران محیط زیست در هند و متخصصان مربوطه در موضوعات زیست محیطی سخنرانی کردند. 
کارشناسان دراین همایش با اعلام ارقام های هشدار دهنده از افزایش بی‌سابقه غلظت گاز دی اکسید کربن در کره زمین و عدم همکاری قدرتهای بزرگ از جمله آمریکا با مصوبات کنوانسیونهای محیط زیستی در کاهش این گازها، هشدار دادند که با ذوب شدن یخ های قطب شمال و جنوب، دهها کلان شهر از شانگهای تا کیپ تاون به زیر آب خواهند رفت. 
دراین همایش زیست محیطی،از نحوه نامطلوب استفاده از آبهای شرب انتقاد و گفته شد: ۷۸۰ میلیون نفر در جهان از آب آشامیدنی سالم محرومند و یک‌چهارم مرگ‌ ومیرهای کشورهای درحال توسعه ،ناشی از مصرف آب آلوده است. 
آساق** ۵۸۹**۵۹۸۱

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال۱۹۷۲ با تصویب ماده‌ای، ۵ ژوئن  ۱۵ خرداد  را روز جهانی محیط زیست اعلام کرد.
 

هدف از نامگذاری این روز، افزایش آگاهی مردم برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسوولان به اتخاذ تدابیری برای مقابله با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری است.

به مناسبت روز جهانی محیط زیست در ایران  ۱۵ تا ۲۱خرداد به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است.

رشد روزافزون آلودگی و تخریب محیط زیست و بروز بحران‌های پی در پی زیست محیطی باعث شد دولت‌ها به طور جدی به تکاپو افتاده تا چاره‌ایی بیندیشند.

عزم جهانی برای حفاظت محیط زیست با تشکیل نخستین کنفرانس جهانی سازمان ملل متحد درباره انسان و محیط زیست که به کنوانسیون استکهلم معروف است، در سال ۱۹۷۲در سوئد جنبه عینی پیدا کرد. به طوری که حق برخورداری انسان از محیط زیست سالم همطراز با حقوق بشر شناخته شد.

در این میان ایران نیز به تعدادی از کنوانسیون‌ها و پروتکل ها پیوست و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مرجع ملی، اجرای اکثر آنها را بر عهده دارد.

   مشکلات متعدد زیست‌محیطی امروزه سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده که از پیامدهای مخرب آن می‌توان به آلودگی هوا، گرم شدن جهان، آلودگی آب، افزایش جمعیت زمین و نیز افرایش حجم زباله‌ها اشاره کرد.

در این روز دفتر برنامه محیط زیست سازمان ملل به افراد گوشزد می‌کند پیش از آن که مواد خوراکی را مصرف کنند، در مورد طریقه مصرف صحیح آنها بیاندیشند و به حفاظت از محیط زیست کمک کنند. شیوه‌های متعددی وجود دارد که می‌تواند بر نوع انتخاب مواد خوراکی تاثیر بگذارد که برخی از آنها عبارتند از:

- انتخاب موادغذایی ارگانیک به دلیل عدم مصرف مواد شیمیایی در فرآیند تولید آنها

- انتخاب موادغذایی با پیامدهای زیست‌محیطی کمتر

- مصرف کمتر مواد گوشتی

- تولید مواد خوراکی در منزل

- اتخاذ برنامه‌های غذایی مناسب

- استفاده مجدد از پسماندها و ضایعات غذایی

کارشناسان دفتر برنامه محیط زیست سازمان ملل تاکید دارند: طبق ضرب‌المثل «ماهی را هر وقت از آب بگیری، تازه‌ست»، اکنون وقت آن است که انسان فعالیت‌های خود را در جهت کاهش خطر بلایای طبیعی هدفمند ساخته و محیط زیست را نجات دهد چرا که در غیر این صورت پیامد بی‌توجهی و اهمال در این زمینه ویرانگر خواهد بود و بیش از همه گریبان بشر را خواهد گرفت.

فکر کن، بخور و صرفه‌جویی کن» این شعار روز جهانی محیط زیست در سال ۲۰۱۳ است.

پنجم ماه ژوئن یا پانزدهم خرداد روزی است که برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد یا UNEP آن را به نام روز جهانی محیط زیست نام‌گذاری کرده‌است. محیط زیستی که اگر به فکر حفظ آن نباشیم، آینده‌ای برای هیچ‌کدام ازما روی کره زمین وجود نخواهد داشت. تلاش تبلیغاتی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد آن است که صرفه‌جویی در منابع غذایی از درون خانه‌ها آغاز شود. هدر دادن غذا تنها به معنای از بین رفتن امکان تغذیه
برای ما و انسان‌های دیگر نیست. نابود شدن مواد غذایی در عمل یعنی نابودی تمام منابع مادی و زیست محیطی که برای فراهم کردن آن به کار رفته‌اند.

 IndiaENVIRONmentDAY Dr.AjamAwardDr.Ajam

 

 

فایل صوتی را بشنوید:

دانلود مستقیم فایل

/ 0 نظر / 86 بازدید