اولین همایش کارتوگرافی دانشگاه تهران

<#hits#> نقشه al khalej alfaresi  فقط در این سایت (بعضی از کامیوترها آنرا باز نمی کنند)

اولین همایش بین‌المللی کارتوگرافی تاریخی خلیج‌فارس آغاز شد.3/2/1383

خبرگزاری فارس: اولین همایش بین‌المللی کارتوگرافی تاریخی خلیج فارس، صبح امروز در تالار امیرکبیر دانشگاه تهران، با حضور اساتید داخلی و خارجی آغاز شد.

خبرگزاری فارس: اولین همایش بین‌المللی کارتوگرافی تاریخی خلیج‌فارس آغاز شد
 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، این اولین همایش بین‌المللی کارتوگرافی تاریخی خلیج‌فارس، با همکاری مرکز اسناد و خدمات پژوهشی وزارت امور خارجه، دانشگاه تهران و دانشگاه سوربن فرانسه در راستای انجام یک پروژه مشترک برگزار می‌شود. این همایش، کارتوگرافی خلیج فارس را در قرون 16 تا 18 میلادی مورد بررسی قرار می دهد. انتهای پیام/

 

 

سخنرانی - سیاست خارجی شماره : 8302020084 1383/02/03 - 16:33

یک پژوهشگر در اولین همایش بین‌المللی کارتوگرافی خلیج فارس:

تغییر نام مکانی جغرافیایی در ایجاد تهدید امنیت ملی موثر است به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، محمد عجم ، که امروز3.2.83 در اولین همایش بین‌المللی کارتوگرافی خلیج فارس قرن 16-18 در دانشگاه تهران سخن می‌گفت، افزود: نامهای جغرافیایی کشورها، دریاها و رودخانه‌ها مشخص کننده حاکمیت ، حوزه قلمرو و نظام اداری ، سیاسی ، باورها، آرمانها، سرگذشت ملی، تاریخی و ایدئولوژیکی ملتهای تابعه می باشد. وی تصریح کرد: به همین دلیل است که نامهای تاریخی نباید به عنوان ابزار سیاسی در جهت نیل به آرمانهای قومی و نژادی و یا تحقیر قومیتهای دیگر و در تعارض با منافع ملی و ارزشهای دیگران بکار رود. این پژوهشگر آزاد هدف اولیه تغییر دهندگان نام 3 هزار ساله خلیج فارس را به چالش کشیدن حاکمیت ایران بر جزایر خلیج فارس دانست و یادآورشد: معادلها و مترادفهای آن از 2هزار و 600 سال قبل تا سال 1975 در تمام زبانهای دنیا با مترادفهایی که منسوب به صفت فارسی و ایرانی است بکار رفته است و حتی با وجود حمله اعراب، اسکندر، مغولان، تاتار، پرتغالی ها، هلندی ها وانگلیسی ها به کشور ایران از گزند همه متعصبان و کینه توزان در امان بوده است. عجم افزود: از این نظر است که به اینگونه نامها میراث بشریت می گویند و به همین دلیل اقدام بعضی کشورهای تازه استقلال یافته خلیج فارس که تا قبل از دهه 60 میلادی در تاریخ بین المللی وجود نداشته و هم اکنون با کمک استعمار و با دادن رشوه و حق حسابهای کلان به اصحاب رسانه های گروهی در صدد تخریب این نام و طرح ادعاهای واهی نموده اند، عملی مذموم و مغایر باحقوق بین المللی محسوب می شود. وی گفت: پژوهشگرانی که در خصوص نام خلیج فارس تحقیق نموده اند، متفق القول هستند که نام خلیج فارس در تمام قرون و 2500 سال گذشته نامی یگانه، بین المللی و بدون معارض بوده است و درخاورمیانه بر روی کمتر نامی در ادوار مختلف تاریخی چنین اتفاق و یگانگی در میان همه نویسندگان و مورخان وجود داشته است.وی راهکارهایی را برای حفاظت از نام خلیج فارس  پیشنهاد نموده است.

 

 

  http://farsnews.com/printable.php?nn=8302020084

  

http://www.irpds.com/FileEssay/geomatic82-87-2-18-a-sy(1).pdf

http://irandanesh.febpco.com/DetEssay.aspx?codeEssay=46888

/ 0 نظر / 9 بازدید