دبیر شورای امنیت ملی عربستان خلیج عربی بدعت جمال عبدالناصر بود

مقامات سعودی تا سال ١٩٧۵ همواره نام خلیج فارس بکار برده اند از جمله ملک فیصل در سفر به تهران.
با وجود آنکه برخی کشورهای عربی در نام  کهن خلیج فارس چالش و درگیری بر‌می‌انگیزند و حتی در مقاطعی هرچند گذرا پیشنهادی از سوی برخی افراد غیر رسمی و غیر مسوول در جمهوری اسلامی برای انتخاب عنوانی دیگر برای خلیج فارس با هدف تقویت روابط و اتحاد میان ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مطرح شده، مقامات کشور عربستان که قدرتمندترین کشور عربی به ویژه در حاشیه خلیج فارس به شمار می‌‌رود، نام تاریخی «خلیج فارس» را قبول دارند.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، چندین سال پیش، در زمان سفر امیر عبدالله ـ پادشاه کنونی عربستان سعودی ـ به تهران در زمان اجلاس سران کشورهای اسلامی، وی در حاشیه نشستی با شماری از مقامات ایران، خواستار آن شده که موضوع اختلاف بر سر نام خلیج فارس به نحوی حل شود.

در این مقطع، یکی از اعضای هیأت عربستان اظهار کرده که خوب است نام این خلیج را خلیج اسلامی بگذاریم که با مخالفت امیر عبدالله روبه‌رو می‌شود.

در جلسه‌ای دیگر، یکی از مقامات عربستان اظهار می‌کند که از اهالی «نجد» و عرب خالص است و سپس می‌افزاید: زمانی که اعراب به سمت ایران می‌آمدند، به این دریا رسیدند و پرسیدند، نام این دریا چیست که ساکنان منطقه پاسخ دادند، دریای فارس‌هاست و از همان زمان چنین نامی بر روی خلیج فارس وجود داشت و تاکنون نیز مانده است.

همچنین امیر بندر بن سلطان، دبیر شورای امنیت ملی عربستان با انتقاد از جمال عبدالناصر اظهار کرده که موضوع زیر سؤال بردن نام خلیج فارس، بدعت ناصر بوده که باعث این درگیری‌ها شده است.
نظرات بینندگان:
در زمانیکه شیخ صباح الاحمد الصباح امیر فعلی کویت ، وزیر خارجه این کشور بود در یکی از ملاقاتها از زبان خودش شنیدم که میگفت زمانیکه در مدرسه ابتدایی کویت درس میخوانده در کتابهای درسی نام خلیج فارس بوده ولی ناگهان کتابهای درسی را عوض کردند و نام خلیج عربی را به جای آن گذاشتند . این خود دلیلی بر آن است که شیوخ خلیج فارس به حقانیت نام صحیح و تاریخی خلیج فارس واقف هستند . چندی قبل هم کویتیها برای اثبات اینکه هیچگاه جزئی از عراق نبوده اند نقشه هایی را در روزنامه های خود به چاپ رساندند که نام کویت در کنار عراق به عنوان کشور مستقلی دیده میشد . در همین نقشه ها واژه خلیج فارس ( persian gulf ) درج شده بود . حال باید گفت اگر این نقشه برای اثبات استقلال کویت از عراق مورد تایید است پس باید نام خلیج فارس هم که در آن درج شده مورد تایید باشد .
ناصر در سخنرانی معروف ملی کردن کانال سوئز در سال 19۵۶ میلادی تکیه کلام معروف خود را برای نسلهای آتی بر جای نهاد :" امه عربیه واحده من المحیط الاطلسی الی الخلیج الفارسی " امت یکپارچه عرب از اقیانوس اطلس تا خلیج فارس ...
قوم پرستان عرب با تعدیل این کلام به "من المحیط الی الخلیج " سعی کردند توسعه طلبی خود را ارضا نمایند .
/ 0 نظر / 9 بازدید