سفرنامه خلیج فارس و خوزستان

١- کیش

سعدی » گلستان » باب سوم در فضیلت قناعت
 
بازرگانی را شنیدم که صد و پنجاه شتر بار داشت و چهل بنده خدمتکار شبی در جزیره کیش مرا به حجره خویش در آورد همه شب نیارمید از سخنهای پریشان گفتن که فلان انبارم به ترکستان و فلان بضاعت به هندوستان است و این قباله فلان زمین است و فلان چیز را فلان ضامن، گاه گفتی خاطر اسکندریه دارم که هوایی خوشست باز گفتی نه که دریای مغرب(مدیترانه) مشوش است.

 سعدیا سفری دیگرم در پیشست اگر آن کرده شود بقیت عمر خویش به گوشه بنشینم. گفتم آن کدام سفرست? گفت گوگرد پارسی خواهم بردن به چین ! که شنیدم قیمتی عظیم دارد و از آنجا کاسه چینی به روم ! آرم و دیبای رومی به هند و فولاد هندی به حلب و آبگینه حلبی به یمن و برد یمانی به پارس و زان پس ترک تجارت کنم ! و بدکانی بنشینم .

انصاف ازین ماخولیا چندان فرو گفت که بیش طاقت گفتنش نماند، گفت ای سعدی تو هم سخنی بگوی از آنها که دیده‌ای و شنیده‌ای گفتم:

آن شنیدستى که در اقصاى غور (ایغورستان چین)
بار سالارى بیفتاد از ستور

گفت چشم تنگ دنیا دوست را
یاقناعت پر کند یا خاک گور

/ 1 نظر / 134 بازدید
وبلاگ بزرگ منجی موعود

سلام با آرزوی موفقیت برای شما افتخار داریم از شما برای: 1- بازدید از وبلاگ ما 2- مطالعه مقاله استثنایی و تکان دهنده همه چیز درباره سال 2012 3- استفاده از لوگو حمایتی مرگ بر عربستان 4- گذاشتن نظر دعوت کنیم http://www.monjimoud.persianblog.ir در صورت تمایل ما را لینک کنید و به ما هم اطلاع دهید.