ایسنا و دریای پارس

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: سیاسی خارجی

میزگرد روز ملی خلیج فارس صبح امروز (چهارشبنه٨/٢/٨٩) در مرکز مطالعات بین‌الملل وزارت خارجه با حضور مصطفی دولت‌یار، رییس امور بین الملل وزارت خارجه و جمعی از کارشناسان و صاحب نظران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد عجم درباره ضرورت و تاکید در کاربرد صحیح نام خلیج فارس در محافل داخلی و بین‌المللی با استناد به کتاب "اسناد نام خلیج فارس میراثی کهن و جاودان" و تالیف وی گفت: خلیج فارس درواقع دریایی است که مورد توجه همه علما اعم از نجوم و ریاضیدان، ‌تاریخدان و ... بوده است در واقع همه نگاه‌ها معطوف به این خلیج فارس بوده است که این موضوع نشان‌دهنده اهمیت خلیج فارس است.

وی در ادامه درباره‌ این که جغرافیدانان و تاریخ‌دانان عربی برای این که بتوانند نام خلیج فارس را به خلیج عربی تغییر دهند اسنادی را از بین برده و یا تحریف کردند سخن گفت.

همچنین در ادامه این میزگرد سید محمد احمدی کارشناس مسائل بین الملل درباره ضرورت تمرکز و توجه به روند توسعه درحوزه خلیج فارس ایران گفت:‌ در برخی از جزایر خلیج فارس اقداماتی صورت نگرفته است که دراین باره می‌توان به جزیره لارک اشاره کرد.

وی ادامه داد: ‌درواقع نحوه اقدامات مدیران در جزایر جنوبی خلیج فارس به گونه‌ای است که مردم این جزایر فرار را برقرار ترجیح می دهند. در واقع اگرچه بعد از انقلاب از نظر عمرانی تحولات بسیاری انجام گرفته اما در جزایر جنوبی این اقدامات کمتر صورت گرفته است که در حال حاضر جزیره سیری به جز کارمندان موجود در این جزیره سکنه آن به دیگر همسایگان ایران مانند امارات رفته‌اند.

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه با بیان این که در بندرعباس اقداماتی خوبی انجام گرفته است اضافه کرد:‌اما در شهرهایی کوچکی مانند لارک، جزیره سیری و هرمز اقداماتی لازم است و در واقع باید بررسی‌های لازم درباره این جزایر انجام شود به طور نمونه باید مراکز سیاحتی ساخته شود تا بتوان مخاطبانی را جذب کرد. همچنین حوزه‌های انتخابی مستقل برای این جزایر انتخاب شود و تقریبا نماینده‌ای در مجلس شورای اسلامی داشته باشند.

احمدی ادامه داد: ما در مقابل کشور عراق پنج استان اما درمقابل افغانستان و پاکستان تنها دو استان و در برابر روسیه بزرگ تنها سه استان داریم به همین دلیل باید در این مورد اقداماتی انجام شود.

کد خبر: 8902-04879

/ 0 نظر / 7 بازدید