هزاره ها فارسی زبانان پاکستان

"روز جمعه، چهارم حوت ۱۳۹۱، تظاهرات مسالمت‌آمیزی در مقابل دفتر سازمان ملل متحد در دهلی‌نو (هند) و در کانادا و چند شهر دیگر برگزار شد.  در این تظاهرات، تعدادی از دانشجویان افغان و کشورهای دیگر، همچنین روشنفکران و مهاجرین مقیم ، برای ابراز انزجار و محکوم کردن حملات تروریستی که در کویته به مردم هزاره صورت گرفته است، شرکت نمودند."  جای ایرانی ها در اینگونه تظاهرات ها خالی است در حالیکه بار سنگین جنایت کشتار  علیه هزاره باید بر دوش ایران سنگینی کند این اولین بار نیست که هزاره ها یا خاوری ها در پاکستان و افغانستان قتل و عام می شوند آنها در دوره های مختلف مجبور به مهاجرت اجباری به ایران و یا پاکستان شده اند. هزاره ها مردمان جابجا شده اجباری بخاطر قوم و مذهبشان هستند حداقل ظلم و جنایت علیه آنها سابقه دویست ساله دارد.

اما اخیرا حملات انتحاری علیه مردم هزاره (افغانستان) در کویته پاکستان شدت بخشیده ، در این رشته حملات که از سال ۲۰۰۵ میلادی آغاز شده ، تعداد کثیری از شهروندان هزاره کشته شده اند. گروه تندرو اسلامگرای “لشکر جنگوی” مسئولیت این انفجارها را برعهده گرفته است ، بر اساس ادعاهای این گروه هزاره ها مسلمان واقعی نیستند و خواستار نابودی نسل هزاره ها شده اند. هزاره ها شیعه و فارس زبان هستند.

فارسی زبان و فرهنگ است . ترکی هم زبان و فرهنگ است اما زبان و فرهنگ با نژاد کاملا فرق می کند. هزاره ها فارس زبان هستند و به تمدن فارسی و ایرانی مزتبط هستند اما بیشتر آنها از نژاد بربر یا خاوری هستند. تعداد زیاد دیگری نژاد آریایی (یا کوکاژی) دارند.

 
  کشت و
کشتارهای قومی و مذهبی نفرت انگیز ترین  جنایاتی است که انسان می تواند علیه انسان انجام می دهد. انفجارهایی که در یک لحظه دهها نفر بی گناه را در یک بازار و یا محله یا مسجد یا سینما و ... به قتل می رساند کودکانی که در این جنایات کشته می شوند نه از قومیت چیزی می دانند و نه از مذهب و دین و نه از زبان - همه این عوامل بر یک کودک بدون اینکه او انتخاب و یا اراده کرده باشد تحمیل شده است .  چرا باید برای  انتخابی که برای او انجام شده کشته شود. مذهب علیه مذهب - انسان علیه انسان  نفرت انگیز ترین اعمال  و کارها است همه باید نفرت خود را از این کارها با صدای بلند ابراز دارند شاید در آینده به آن درجه از فهم برسیم که کسی برای کشتن همنوع خود آنهم همنوعی که گناهی و جرمی مرتکب نشده  اقدام نکند .
هزارها اقلیت فارس زبان در پاکستان هستند ساده ترین  و سهل ترین هدف برای تروریستهای ضد بشر . جرم آنها اعتقاد به مذهب شیعه است .  اولین باری که با اینگونه کشتارها رو برو شدم کشتار  قومی در کیگالی در رواندا بود البته آن کشتار قومی توتسی ها و هوتوها  انگیزه سیاسی داشت و برخورد استعماری فرانسه نیز مقصر بود.  دو سال بعد از آن حادثه جنایتکارانه  گزارشی در خصوص کشتار و ژنوساید کیگالی رواندا نوشتم و نفرت خود را از اینگونه  خشونتها ابراز داشتم امروزه متاسفانه ما با اعمال جنایتکارانه زیادی از این قبیل روبرو هستیم در عراق - در سوریه - در اقغانستان - در پاکستان . این نشان می دهد که آموزش در این کشورها ضعیف است  مدارس - مساجد - محله ها- دانشگاهها - بزرگان - ریش سفیدها - رهبران قومی همه مقصر و متهم هستند . بی سوادی کم سوادی و آموزش های غلط  زیربنای انجام اینگونه اعمال وحشیانه و ضد بشری است. اینگونه اعمال با نام دین انجام می شود ولی بدون تردید هیچ ارتباطی به دیانت ندارد . همه پیامبران  از کشتار بی گناهان پرهیز داده اند. هیچ دین و مذهبی اینگونه اعمال ننگین را نمی پذیرد. ادیان برای صلح و برادری و آرامش ظهور کرده اند نه برای برهم زدن امنیت و آرامش انسان. گرو های جنایتکار و آدم کش و خونریز مانند گروهک جنگوی را در تمام ابعاد وجودیش محکوم کنیم . بدبختانه امیدواری نیست که در آینده جنایاتی از این قبیل تکرار نشود.
/ 0 نظر / 141 بازدید